ZADZWOŃ:600 029 035

Spływy łodziami

Zapraszamy na spływy łodziami w staromazurskim stylu po rzece Krutynii

Jedyne tego rodzaju na Mazurach i w Polsce spływy łodziami po rzece Krutyni, których początek datuje się na okres międzywojenny. Już w ówczesnym czasie doceniono walory i piękno rzeki Krutyni. Z uwagi na występujący mikroklimat jaki tu panuje, w okresie międzywojennym we wsi Krutyń chciano utworzyć uzdrowisko. Niestety druga wojna światowa zniweczyła te plany.

Pływamy najbardziej atrakcyjnym odcinkiem rzeki Krutyni w rezerwacie "Krutynia", do Jeziora Krutyńskiego i z powrotem. Rzeka na tym odcinku jest szczególnie płytka ( 0,5 m głębokości ) i niezwykle malownicza. Można tu zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych takich jak krasnorost, czerwony glon pokrywający kamienie czy gąbkę słodkowodną nadecznik, która należy do królestwa zwierząt.

Czas trwania spływu to około 1,5 godz. Spływ łodziami to dobra zabawa dla najmłodszych i wspaniały wypoczynek dla dorosłych. Każda łódź ma przewoźnika, który dba o wygodę i bezpieczeństwo swoich pasażerów.

Wszystkie łodzie wyposażone są w kamizelki asekuracyjne i ratunkowe.

Istnieje możliwość wybrania czasu trwania spływu:

  • 1 Trasa - 1 godzina
  • 2 Trasa - 1,5 godziny
  • 3 Trasa - 2 godziny

Po przyjeździe na nasz parking można bezpiecznie zostawić samochód, autobus lub rowery. Mamy również dogodne warunki do rozbicia namiotów albo ustawienia campera. Dla naszych gości oferujemy bezpłatne toalety i parking.

Z naszego parkingu Wan-Plac kierujemy się w stronę rzeki. Do przejścia mamy około 250 m spokojną leśną dróżką. Jest to dobry moment na rozprostowanie kości, czasem po dość długiej podróży. Dochodzimy do lasu nad rzeką Krutynię i schodzimy po schodach. Rzeka Krutynia na tym odcinku gdzie pływamy łodziami jest bardzo płytka. Jest jedno głębsze miejsce gdzie latem kąpią się wszystkie miejscowe dzieci i turyści. To Biały Piasek. Spływ łodzią odbywa się z przewoźnikiem, który odpycha łódź długim kijem.

Zapraszamy wszystkich chętnych od wiosny do jesieni.

Organizujemy:

  • spływy łodziami dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych, koloniii itp.
  • ogniska

Wsiadamy do łodzi i płyniemy 2 km w kierunku Jeziora Krutyńskiego. Płytka, przeźroczysta woda sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Możemy swobodnie obserwować rośliny, ryby, kamienie pokryte czerwonym krasnorostem a nawet gąbkę słodkowodną - nadecznik. W maju i w czerwcu wyklują się małe gągoły, tracze nurogęsi, kaczki krzyżówki i łabędzie. Bardzo często towarzyszą turystom, płynąc przy łodziach.

Po drodze mijamy powalone drzewa, leżące konary i gałęzie. Wokół rośnie wielogatunkowy las, trzciny w których łabędzie co roku mają gniazdo. Mijamy wysepkę, na której czasem siedzą kaczki i resztki starego mostu. Niekiedy musimy się schylić by przepłynąć pod pochylonym drzewem.

Czasem przeleci zimorodek lub gdzieś w pobliżu zaskrzeczy sójka. Dopływamy do Jeziora Krutyńskiego w rezerwacie „Krutynia”. Zatrzymujemy się w miejscu nazywanym Murawą. Na Jezioro Krutyńskie nie wpływamy. Powoli zawracamy i płyniemy z powrotem. Ponownie delektujemy się wspaniałą przyrodą. W Polsce a nawet w Europie drugiego takiego miejsca nie znajdziemy.

Spływ łodziami to doskonała lekcja przyrody dla dzieci i młodzieży połączona z wypoczynkiem i zabawą. Dla dorosłych wspaniały relaks i odprężenie. W okresie letnim proponujemy zaplanowanie spływu łodziami w godzinach popołudniowych. Pływa wtedy stanowczo mniej kajaków a co za tym idzie jest ciszej i spokojniej.

Spływy
kajakowe

Spływy
łodziami

Spływy
jednodniowe

Spływy
wielodniowe

Trasy
kajakowe

Ogniska

Rezerwaty
ścieżki przyrodnicze

Ścieżki
rowerowe

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.