Spływy łodziami

Zapraszamy na spływy łodziami w staromazurskim stylu po rzece Krutynii

Jedyne tego rodzaju na Mazurach i w Polsce spływy łodziami po rzece Krutyni, których początek datuje się na okres międzywojenny. Już w ówczesnym czasie doceniono walory i piękno rzeki Krutyni. Z uwagi na występujący mikroklimat jaki tu panuje, w okresie międzywojennym we wsi Krutyń chciano utworzyć uzdrowisko. Niestety druga wojna światowa zniweczyła te plany.

Pływamy najbardziej atrakcyjnym odcinkiem rzeki Krutyni w rezerwacie "Krutynia", do Jeziora Krutyńskiego i z powrotem. Rzeka na tym odcinku jest szczególnie płytka ( 0,5 m głębokości ) i niezwykle malownicza. Można tu zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych takich jak krasnorost, czerwony glon pokrywający kamienie czy gąbkę słodkowodną nadecznik, która należy do królestwa zwierząt.

Czas trwania spływu to około 1 godziny. Spływ łodziami to dobra zabawa dla najmłodszych i wspaniały wypoczynek dla dorosłych. Każda łódź ma przewoźnika, który dba o wygodę i bezpieczeństwo swoich pasażerów.

Wszystkie łodzie wyposażone są w kamizelki asekuracyjne i ratunkowe.

Po przyjeździe na nasz parking można bezpiecznie zostawić samochód, autobus lub rowery. Mamy również dogodne warunki do rozbicia namiotów albo ustawienia campera. Dla naszych gości oferujemy bezpłatne toalety i parking.

Z naszego parkingu Wan-Plac kierujemy się w stronę rzeki. Do przejścia mamy około 250 m spokojną leśną dróżką. Jest to dobry moment na rozprostowanie kości, czasem po dość długiej podróży. Dochodzimy do lasu nad rzeką Krutynię i schodzimy po schodach. Rzeka Krutynia na tym odcinku gdzie pływamy łodziami jest bardzo płytka. Jest jedno głębsze miejsce gdzie latem kąpią się wszystkie miejscowe dzieci i turyści. To Biały Piasek. Spływ łodzią odbywa się z przewoźnikiem, który odpycha łódź długim kijem.

Zapraszamy wszystkich chętnych od wiosny do jesieni.

Jak to wygląda:

Wsiadamy do łodzi i płyniemy 2 km w kierunku Jeziora Krutyńskiego. Płytka, przeźroczysta woda sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Możemy swobodnie obserwować rośliny, ryby, kamienie pokryte czerwonym krasnorostem a nawet gąbkę słodkowodną - nadecznik. W maju i w czerwcu wyklują się małe gągoły, tracze nurogęsi, kaczki krzyżówki i łabędzie. Bardzo często towarzyszą turystom, płynąc przy łodziach.

Po drodze mijamy powalone drzewa, leżące konary i gałęzie. Wokół rośnie wielogatunkowy las, trzciny w których łabędzie co roku mają gniazdo. Mijamy wysepkę, na której czasem siedzą kaczki i resztki starego mostu. Niekiedy musimy się schylić by przepłynąć pod pochylonym drzewem.

Czasem przeleci zimorodek lub gdzieś w pobliżu zaskrzeczy sójka. Dopływamy do Jeziora Krutyńskiego w rezerwacie „Krutynia”. Zatrzymujemy się w miejscu nazywanym Murawą. Na Jezioro Krutyńskie nie wpływamy. Powoli zawracamy i płyniemy z powrotem. Ponownie delektujemy się wspaniałą przyrodą. W Polsce a nawet w Europie drugiego takiego miejsca nie znajdziemy.

Spływ łodziami to doskonała lekcja przyrody dla dzieci i młodzieży połączona z wypoczynkiem i zabawą. Dla dorosłych wspaniały relaks i odprężenie. W okresie letnim proponujemy zaplanowanie spływu łodziami w godzinach popołudniowych. Pływa wtedy stanowczo mniej kajaków a co za tym idzie jest ciszej i spokojniej.

Spływy
kajakowe

Spływy
łodziami

Spływy
jednodniowe

Spływy
wielodniowe

Trasy
kajakowe

Dla szkół

Rezerwaty
ścieżki przyrodnicze

Ścieżki
rowerowe

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.