Spływy jednodniowe

Krutyń - Ukta (13 km, ok. 4-5 godzin płynięcia)

Najbardziej popularna trasa jednodniowego spływu kajakowego. Start w miejscowości Krutyń. Wodujemy kajaki i płyniemy w lewo z nurtem rzeki Krutyni.

Jest również możliwość podpłynięcia pod prąd (startujemy w prawo) w kierunku rezerwatu aż do Jeziora Krutyńskiego. Odcinek z Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń jest bardzo płytki, średnia głębokość to 0,5 m. Tu zderzymy się z przepiękną przyrodą, unikatowymi lasami, przezroczystą wodą bogatą w roślinność. Na całej trasie znajduje się pięć mostów. Pierwszy mijamy w Krutyni. Drugi po następnych dwóch kilometrach w Krutyńskim Piecku. Zaraz za nim na środku rzeki będzie młyn i tu kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony.

Po następnych 3 km dopływamy do wsi Rosocha, półmetku czyli trzeciego mostu. Dalej rzeka Krutynia zmienia swój charakter. Ma spokojniejszy nurt i jest coraz głębsza. Dopływamy do czwartego drewnianego mostu w Wojnowie. Zostały jeszcze dwa kilometry do Ukty. W Ukcie kończymy nasz spływ.

 

Krutyń - Rosocha (6 km, ok. 2-3 godziny płynięcia)

Bardzo popularny spływ dla ludzi mających trochę mniej czasu. Trasa kończy się w połowie drogi do Ukty. Na całej trasie znajdują się trzy mosty.

Pierwszy mijamy w Krutyni. Drugi po następnych dwóch kilometrach w Krutyńskim Piecku. Zaraz za nim na środku rzeki będzie młyn i tu kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony. Po następnych 3 km dopływamy do wsi Rosocha. Za mostem znajduje się bar. Tu się zatrzymujemy.

 

Krutyń - Nowy Most (21 km, ok. 6-7 godzin płynięcia)

Start w miejscowości Krutyń. Wodujemy kajaki i płyniemy w lewo z nurtem rzeki Krutyni.

Na całej trasie znajduje się 6 mostów. Pierwszy mijamy w Krutyni. Drugi po następnych dwóch kilometrach w Krutyńskim Piecku. Zaraz za nim na środku rzeki będzie młyn i tu kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony. Po następnych 3 km dopływamy do wsi Rosocha czyli trzeciego mostu. Dalej rzeka Krutynia zmienia swój charakter. Ma spokojniejszy nurt i jest coraz głębsza.

Dopływamy do czwartego drewnianego mostu w Wojnowie. Zostały jeszcze dwa kilometry do Ukty. Tu mijamy piąty most . Z Ukty płyniemy dalej. Mijamy resztki mostu kolejowego, po 1,5 km stanicę wodną w Ukcie. Dopływamy do małej osady Nowy Most z kolejnym szóstym już mostem. Tu kończymy nasz spływ.

 

Krutyń - Iznota (30 km, ok. 8 godzin płynięcia)

Start w miejscowości Krutyń. Wodujemy kajaki i płyniemy w lewo z nurtem rzeki Krutyni. Na całej trasie znajduje się 7 mostów. Pierwszy mijamy w Krutyni. Drugi po następnych dwóch kilometrach w Krutyńskim Piecku.

Zaraz za nim na środku rzeki będzie młyn i tu kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony. Po następnych 3 km dopływamy do wsi Rosocha i trzeciego mostu. Dalej rzeka Krutynia zmienia swój charakter. Ma spokojniejszy nurt i jest coraz głębsza.

Dopływamy do czwartego drewnianego mostu w Wojnowie. Zostały jeszcze dwa kilometry do Ukty. W Ukcie mijamy kolejny piąty już most. Z Ukty płyniemy dalej. Mijamy resztki mostu kolejowego ,po 1,5 km stanicę wodną w Ukcie.

Dopływamy do małej osady Nowy Most imijamy kolejny szósty już most. Po następnych 4 km wpływamy na Jezioro Gardyńskie i od razu skręcamy w prawo. Po trzystu metrach wpływamy na Jezioro Malinówko i skręcamy w lewo. Wpływamy na Jezioro Jeżewko. Jest to jezioro w formie szerokiej rzeki z licznymi trzcinowiskami. Dopływamy do mostu w Iznocie tu kończymy spływ.

 

Zgon - Krutyń (13 km, ok. 4 godziny płynięcia)

Płyniemy w kierunku północnym zawsze przy prawym brzegu. Jezioro Mokre ma pięć wysp wszystkie porośnięte drzewami. Płynąc przez Jezioro Mokre widzimy puszczę a dokładniej mówiąc północno – zachodnią część Puszczy Piskiej. Po około 7 km od stanicy wodnej w Zgonie skręcamy w zatokę i wpływamy na Jezioro Krutyńskie, ale najpierw musimy przenieść kajak z prawej strony jazu około 10 m. Płyniemy 3 km Jeziorem Krutyńskim wśród lasów podziwiając piękno przyrody. Tu bardzo często, przeważnie z rana możemy zauważyć bielika, rybołowa, i wiele innych ptaków. Jesteśmy na terenie rezerwatu „Krutynia”.

Obejmuje on Jezioro Krutyńskie i 2,5 kilometrowy odcinek rzeki Krutyni. Te wody otaczają piekne i unikatowe lasy. Z Jeziora Krutyńskiego wpływamy na rzekę Krutynię, płytką , szeroką o krystalicznie czystej wodzie i twardym żwirowym dnie z czerwonymi plechami krasnorostów które porastają kamienie rzeczne oraz z zielonymi kępkami gąbki słodkowodnej. Na tym odcinku rzeki odbywają się również spływy łodziami w staro-mazurskim stylu tzn. pchane kijami.

Łodzie nazywane są potocznie pychówkami. Jeśli spływy łodziami po rzece Krutyni to tylko z naszą firmą Wan – Plac. Wpływamy do wsi Krutyń i tu kończymy spływ.

 

Spływy
kajakowe

Spływy
łodziami

Spływy
jednodniowe

Spływy
wielodniowe

Trasy
kajakowe

Dla szkół

Rezerwaty
ścieżki przyrodnicze

Ścieżki
rowerowe

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.