Jesteśmy firmą działającą nieprzerwanie od 1999 roku, specjalizującą się w organizacji spływów kajakowych. Nasze wieloletnie doświadczenie i liczne kwalifikacje, takie jak ratownik wodny, patent żeglarski ster-motorzysty żeglugi śródlądowej oraz patenty żeglarskie przewoźnika żeglugi śródlądowej, gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i profesjonalizmu. Dzięki doskonałej znajomości rzeki Krutyni, możemy zapewnić naszym klientom niezapomniane i bezpieczne przygody na wodzie.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Każdy spływ z nami to niepowtarzalne doświadczenie, które dostarcza mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.
Jak słusznie zauważył Karol Małłek: „Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur.” Szlak kajakowy rzeki Krutyni to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych tras wodnych w Polsce i Europie.
Trasa, obejmująca 20 jezior i 10 rzek, tworzy ponad 100 km malowniczy szlak w południowo-zachodniej części Puszczy Piskiej. Szlak zawdzięcza swoją nazwę rzece Krutyni, która wypływa z jeziora Krutyńskiego i wpada do jeziora Bełdany. Rzeka ma około 31 km długości. Początkowo jest płytka i urokliwa, by w dolnym biegu osiągnąć głębokość do 7 metrów.
Zapraszamy do odkrycia przyrody, która od stuleci pozostaje niezmieniona. Żadne opisy nie oddadzą tego, co możecie zobaczyć na własne oczy – czysta woda, przepiękna roślinność, bogactwo ptaków i zwierząt oraz niezapomniane krajobrazy. Przyjedźcie i przekonajcie się sami, jak wspaniała jest Krutynia!
JAK TO SIĘ ODBYWA
Po przyjeździe na nasz parking, wybieramy trasę i uzgadniamy szczegóły, następnie jedziemy na miejsce rozpoczęcia spływu.
Pomagamy Państwu w wodowaniu. Po dopłynięciu na wcześniej umówione miejsce należy do nas zadzwonić, przyjeżdżamy wtedy po Państwa i przywozimy z powrotem na parking.
Wybrana trasa nie ogranicza czasu pływania.
KRUTYŃ
Historia założenia miejscowości Krutyń jest dość ciekawa a związana jest z bitwą pod Grunwaldem z 1410 roku. Dokładniej mówiąc z samym mistrzem zakonnym Ulrykiem von Jungingenem. Przed rokiem 1410 właśnie tu, w Krutyni został wybudowany gród myśliwski dla ówczesnego mistrza. Przyjeżdżał tu on na grubego zwierza tzn. niedźwiedzia czy tura. Po bitwie pod Grunwaldem gród myśliwski został splądrowany i spalony.
Następne wzmianki o założeniu Krutyni pochodzą z 1500 roku. Zaczątek miejscowości stanowiła stanica myśliwska postawiona za czasów wielkiego mistrza krzyżackiego Fryderyka z Myśni. Stanicę później przebudowano na zameczek myśliwski, który w roku 1527 służył księciu Albrechtowi za schronisko w czasie panującej w Prusach dżumy.
Zameczek figuruje na mapach Prus do 1576 roku. W latach dwudziestych XVII przebywał tu elektor brandenburski i Książe Pruski Jerzy Wilhelm w czasie wielkich łowów w okolicznej puszczy. O istnieniu zameczku w Krutyni wspomniano jeszcze w 1674 roku. Okolica Krutyni od dawna należy do najpiękniejszych zakątków klimatycznych i letniskowych Mazur. Dzięki właśnie tym walorom wieś Krutyń zawdzięcza swój rozwój. Przed drugą wojną światową były tam cztery pensjonaty i liczne kwatery prywatne. Nad Jeziorem Krutyńskim znajdowała się stacja kolejowa i restauracja. Również już w tym czasie spływy łodziami były bardzo popularne. W 1936 roku szlakiem Krutyni płynął Melchior Wańkowicz.
Napisał później książkę „Na tropach Smętka”. W latach 50-70 tych XX w rzeką Krutynią Pływał Karol Wojtyła , późniejszy papież Jan Paweł II.